Archive for octombrie 2012

Solutiile problemelor 41-49 Toamna 2012

14/10/2012

 In fiserul atasat gasiti solutiile problemelor 41-49 Toamna 2012. Rezolvarile au atasate scheme explicative pentru o mai usoara intelegere a solutiilor.

Solutiile problemelor 41-49 Toamna 2012_SGC_blog_ed1

Succes natural!

SGC

Reclame

Solutiie problemelor 21_40 Toamna 2012

09/10/2012

 In fiserul atasat aveti rezolvarea problemelor 21_40 din tematica examenului de autorizare electricieni Toamna 2012. Pentru ca rezolvarile sa fie mai usor de urmarit am introdus si cate o mica schema care reflecta situatia de analizat: Solutiile problemelor 21_40 Toamna 2012_SGC_blog

Succes natural!

Rezolvarea problemelor 41,42,44, 45_Toamna 2012

06/10/2012

 Valorific rezolvari din sesiunile anterioare la care am folosit editorul de text al Wordpres e rapid dar este insotit de mari constrangeri pe care le-am depasit cum am putut!

In masura in care timpul imi va permite voi reveni asupra formei de prezentare si asupra gruparii problemelor!

41_2012 O linie electrică monofazată, având conductoare de 6 mm2 din aluminiu, alimentează un receptor cu o rezistenţă electrică interioară neinductivă (cos j = 1) R = 20 W, situat la o distanţă de 192 m de tabloul de siguranţe. Tensiunea la tablou este de 220 V. Se consideră r = 1/32 W mm2/m Să se determine:a) tensiunea la bornele receptorului;b) energia electrică consumată numai de receptor în jumătate de oră;c) energia electrică consumată (pierdută) în conductoarele liniei în acelaşi timp.
a) Rconductor linie monofazata=Rcond=2*r*L/s=2*(1/32)*192/6=2Ω
I=U/(Rcond+R)=220(2+20)=10 A; DU = Rcond*I=2*10=20 V;
Uborne receptor =Utablou-DU=220-20=200V ☺
b) Wreceptor=Uborne*I*cos j *t=200*10*1*(30/60)=1000 Wh=1 kWh ☺
c) DWdisipata in conductoare prin efect Joule-Lentz=Rcond*I2*t= 2*102*(30/60)=100 Wh= 0.1 kWh ☺
42_2012 Dintr-un post de transformare al unei fabrici se alimentează, printr-un circuit separat, un reflector aflat la distanţă, care are o rezistenţă ohmică interioară de 50 W. Tensiunea la plecarea circuitului din post este de 230 V, iar pierderea de tensiune din circuit până la reflector este de 10%. Să se determine:a) consumul propriu lunar de energie al reflectorului, care funţionează 10 ore/zi;b) energia electrică pierdută în conductoarele liniei în aceeaşi perioadă de timp.
a) Uborne = U – DU = 230-23 = 207 VI = 207/50 = 4,14 AW reflector=Uborne*I*nzile_luna*t=207*4.14*30*10=257094 Wh=257,094 kWh ☺
b) Wpierderi =DU*I*nzile_luna*t=23*4,14*30*10 = 28 566 Wh = 28,566 kWh ☺
43_2012 O linie electrică aeriană monofazată dintr-o fermă alimentează la capătul ei lămpi incandescente la tensiunea de 220 V, însumând o putere de 3300 W. Lungimea liniei, având conductoare din aluminiu, este de 200 m, iar secţiunea ei este de 16 mm2; r = 1/32 W mm2/m. Să se calculeze:a) procentul de pierdere de tensiune pe linie;b) consumul de energie electrică al lămpilor la o funcţionare de 30 de minute.
a) Plampi=Uborne lampi*I I=Wlampi/Uborne lampi=3300/220=15A Rconductor linie monofazata=Rcond=2*r*L/s=2*(1/32)*200/16=0.78 W
DU = Rcond*I=0.78*15=11.7 V ☺
b) Wlampi=Plampi*t=3300*(30/60)=1650Wh=1.65 kWh ☺
44_2012 Un circuit electric este alimentat la plecarea din tablou, la tensiunea de 220 V. La capătul opus este racordat un radiator având 3135 W. Pierderea de tensiune din circuit este de 5%. Să se calculeze:a) rezistenţa electrică a circuitului conductoarelor (R1) şi separat a radiatorului (R2).b) Consumul de energie electrică al radiatorului într-un interval de 10 minute.
a) Uborne = Utablou – DU = 220-0.05*220=220-11=209V
I=Preceptor/Uborne= 3135/209=15A
Rconductor linie monofazata=Rcond=DU /I=11/15=0.73Ω☺
Rreceptor= Uborne/I=209/15=13.9 A ☺
b) W=Preceptor*t=3135*(10/60)=522.5 Wh=0.5225 kWh ☺
45_2012 Într-un atelier se înlocuieşte un polizor cu un strung. Ştiind că circuitul care alimentează polizorul are 4 conductoare izolate de aluminiu de 2,5 mm2, montate în tub, să se verifice dacă prin acest circuit se poate alimenta strungul şi în caz contrar să se redimensioneze circuitul. Se verifică căderea de tensiune şi densitatea de curent, în regim normal şi la pornirea electromotorului strungului. Se cunosc: puterea electromotorului strungului: 7 kw, tensiunea de alimentare 380/220 V, cos j = 0,8, randamentul h = 0,9, curentul de pornire IP = 6 Inominal, lungimea circuitului 20 m, r = 1/34 W mm2/m, pierderea de tensiune la pornirea electromotorului < 10% , densitatea admisibilă de curent pentru Al, în regim permanent δN=6 A/mm2, în regim de pornire δp=20 A/mm2.
Pnominala motor=Pn=Putila la arborele masinii=h * Pelectrica absorbita=h*Pabs; Pabs=Pn/h= radical(3)* Un *In*cosjnIn=Pn/(h*radical(3) * Un * cosjn)=7000/(0.9* radical(3)*380*0.8)=14.77A
Ipornire=6*In=6*1.77=88.62A In conformitate cu normativul I7/2000 anexa 6 rand 8 conductorul de Al de 2,5 mm ² poate fi utilizat pentru realizarea circuitelor de forta trifazate din interiorul cladirilor -se verifica pierderile de tens., densit. de curent si se face calculul de incalzire:
a) Verificarea conductorului de alimentare din pdv al caderii maxim admisibile de tensiune si din pdv al incalzirii maxime in regimul de functionare de durataa1) DU = radical(3)*In*r*(L/s)*cosjn= radical(3)*14.77 *(1/34)*(20/2,5)*0,8=5.4V
DU%=5.4*100/380=1.42 % < DUmax adm bransamente alimentate din reteaua stradala jt=5% conductorul indeplineste cerinta de cadere de tensiune maxim admisibila ☺
a2) In conformitate cu art 4.8 din I7/2002 Imax adm pentru 3 conductoare Al izolate cu PVC montate in tub = 15AIabsorbit motor =14.77A<Imax adm =15A pe cale de consecinta conductorul indeplineste cerinta de incalzire maxim admisibila ☺
b) Verificarea conductorului de alimentare din pdv al caderii maxim admisibile de tensiune si din pdv al densitatii de curent maxim admisibile in regimul de pornire b1) Ipornire=6*In DUpornire = 6*DUregim de funct de durata=6*5.4=32.4 V DUpornire %=6*1.42=8.52% < 10% (val maxim admisibila conform enunt problema) conductorul indeplineste cerinta de cadere de tensiune maxim admisibila in regim de pornire a motorului ☺
b2) In conformitate cu art 5.1.17 din I7/2002 densitatea maxim admisibila pentru conductoarele de aluminiu in regimul de pornire al motoarelor este de 20 A/mm2densitate curent pornite=Ipornire/s=6*14.77/2.5=35.448A/mm2>20A/mm2 conductorul nu indeplineste cerinta de sectiune maxim amisibila in regim de pornire ☺

o Pentru s=4mm2 avem densitatea de curent 22.155A/mm2>20A/mm2 nici aceasta sectiune nu indeplineste cerinta de sectiune maxim amisibila in regim de pornireo Pentru s=6mm2 avem densitatea de curent 14.77A/mm2,20A/mm2 indeplineste cerinta de sectiune maxim amisibila in regim de pornire Se va impune sectiunea minima de 6mm2 pentru conductorul de alimentare a strungului

Raspunsuri la intrebarile de Electrotehnica sesiunea Toamna 2012

04/10/2012

Am reusit sa raspund la toate intrebarile de Electrotehnica pentru examenul de autorizare electricieni Toamana 2012

Fisierul: “Raspunsuri  ELECTROTEHNICA_Toamna 2012_SGC_blog″  vi-l pun la dispozitie la cerere.

Suplimentar va supun atentiei un set de raspunsuri la intrebari care sunt formulate cu referire la scheme electrice si/sau aceste scheme se gasesc la variantele de raspuns. Ele nu se regasesc in lista de intrebari din electrotehnica publicata pe site ANRE pentru acesta sesiune dar nici in alti ani acest tip de intrebari nu s-a regasit pe site ANRE insa s-au regasit pe foile de examen. Nu strica sa va familiarizati cu ele. Sunt doar 12 astfel de intrebari!

Fisierul: “Raspunsuri ELECTROTEHNICA intrebari cu desene asociate_SGC_blog″  vi-l pun la dispozitie la cerere.

Pentru a intra in posesia fisierelor ajuge sa formulati o solicitare in fereastra de comentariu. Va voi trimite prin email fisierul in cursul aceleiasi zile. In acest mod urmaresc sa constientizez cati utilizatori ai blogului sunt intradevar interesati de pregatirea examenului utilizand materialele publicate pe blog.

Daca identificati corectii necesare va rog sa le sustineti cu argumente si cu trimitere concreta la literatura de specialitate .

Din articolele recente va recomand:

 

Succes natural!

Raspunsuri: Legislatie examen de autorizare Toamna 2012 toate gradele

03/10/2012

 Am reusit sa raspund la toate intrebarile de Legislatie pentru examenul de autorizare electricieni Toamana 2012

Fisierul: “Raspunsuri Legislatie – cumulat I_IVA+B_Toamna 2012 SGC_blog″  vi-l pun la dispozitie la cerere.

Pentru a intra in posesia fisierului ajuge sa formulati o solicitare in fereastra de comentariu. Va voi trimite prin email fisierul in cursul aceleiasi zile. In acest mod urmaresc sa constientizez cati utilizatori ai blogului sunt intradevar interesati de pregatirea examenului utilizand materialele publicate pe blog.

Daca documentati corectii va rog sa le sustineti cu argumente si cu trimitere la norma legala si articolele care va sustin optiunile. Referinte la intrebare se va face utilizand toate nr crt din dreptul ei nr/nr/nr

Bilant intrebari Toamna 2012;

  1. gradul III +IV A+B = 273 intrebari
  2. gradul II A+B           = 279 intrebari
  3. gradul I (A+B)          = 266 intrebari

Aveti in figura de mai jos un extras din fisier. Avem normele identificate iar raspunsurile sunt justificate cu trimitere la articolele din aceste norme. Cu un click pe figura o puteti vedea clar!

Din articolele recente va recomand:

 
Daca timpul va permite poate reusiti sa aderati la platforma de marketing  Win-4-All pe care eu o sustin utilizand link-ul din fereastra de comentarii

Succes natural!